ZAČÁTKY LITERÁRNÍ ČINNOSTI

     Jaroslav Švehla svoji literární činnost začal již  v roce 1918 jako student na státní reálce v Českých Budějovicích, kde psal články do časopisu Český student, kterého byl redaktorem. Během svých studií napsal nespočetné množství odborných článků do různých časopisů a novin jako byly Studentský věstník, Národní politika, Studentský obzor, Národní listy. Zítřek, Demokratický zítřek, Demokratický střed, Jihočeské listy a jiné… Svoje vzdělání doplňoval cestami do zahraničí, přičemž si všímal tamního divadelnictví, což byl jeho přednostní zájem. Divadlo a jiné jevištní projevy se odborně projevují ve všech jeho dílech. Např.VĚTŠÍ  STUDIE:

 Hilarovy styky s evropskými divadelníky. Sborník NM KH Hilar Praha 1966.

 Inscenizacja „Nie-boskiej komedii“ w Pradze przeklad Maria Erhardtova. Pamiatnik teatrálny, Varšava 1961 sešit 4¨40.

 Vídeňský zájezd a Subertův odchod.- K vývoji vinohradského herectví. Praha 1958.

 Pražské provedení Nebožské komedie rok 1918. Acta scaenographica 3.7.1966.

 Češi v půlstoletí historii bratislavské opery. Praha G 1970.

 Heithumova výprava Lenormandovy hry  Ať žije divadlo.

 Interscaena 1979. Acta scaenographica č. 3 – I-

 Deburauovo umění masky a kostýmu. Prolegomena scenografické encyklopedie č. 9/ 1972 - Praha.

 Dějiny české divadelní fotografie jako dokumentu a výtvarného projevu. Prolegomena scen. enc. Praha  1973 č.16.

 Doslov ke knize dr. Kožíka: Na okraj Největšího z Pierotů r. 1964. První český kostymář  herec Jan Kaška. Acta scaen. Č. 58  Praha 1960.                                                           

             
        Jaroslav Švehla pracoval celý svůj život na dějinách našeho i cizího divadla. Zvláštní pozornost věnoval pantomimě. Byl spolupracovníkem několika deníků a mnoha odborných divadelních časopisů a institucí. Byl při zakládání aktivu českých divadelních historiků a z jeho podnětu organizoval a řídil široce založenou akci divadelní bibliografie. Organizoval četné literárně historické i divadelní výstavy v Muzeu i jinde, např. první výstavu o básníkovi Jiřím Wolkerovi, P.O.Hviezdoslavovi, herci Janu Kaškovi,J.K. Tylovi. Dále vytvořil výstavu Balet a pantomima na českých jevištích, výstavu z dějin Národního divadla. Celkem více než 50 literárních a divadelních výstav, většina z nich s vypracováním libret a katalogů.Další jeho činností byly celovečerní přednášky z literární a divadelní historie. Jako příklad uvedu několik přednášek o Eduardu Vojanovi,  Karlu  Hogerovi, Janu Pivcovi. Zvláštní pozornosti se těšily přednášky o základních kamenech Národního divadla s prohlídkou v suterénu „Zlaté kapličky“. Účast a instruktáž pracovníků divadelní bibliografie. Spolupráce na Kulturním atlase československém, na dvou mapách míst, kde bylo hráno české divadlo od středověku do roku 1848. Byl spoluorganizátorem s napsáním libreta a s dodáním exponátů na stálé expozici Jana Kašpara Deburaua v Regionálním muzeu v Kolíně, kde se tento slavný mim narodil, otevřeného 13. září 1969.V letech 1965 – 1971 působil jako pedagog na Lidové konzervatoři v Praze, kde přednášel dějiny a teorii pantomimy. Za spolupráci se zahraničními divadly byl vyznamenán odznakem Tisíciletého Polska po výstavě Divadla sbližuje.