STARÝ KOMEDIANT

 

      S T A R Ý    K O M E D I A N T  -  O českém herci Janu Kaškovi

 

 

      V roce 1983 vydalo nakladatelství Melantrich Praha Jaroslavu Švehlovi  knížku o českém herci Janu Kaškovi a byl to herec „z libosti“ jak on říkával, nebo také herec „z ochoty“. Dílo bylo vydané k ROKU ČESKÉHO DIVADLA  a  bylo  oceněno v Melantrichu jako kniha roku.

      Jan Kaška tíhnul k divadlu od svého dětství a i když se vyučil jako krejčí, k divadlu odbíhal nejdříve jako ochotník statista, potom dostával malé roličky a dlouho se propracovával mezi intelektuály, než ho začali uznávat jako vynikajícího herce – komika.

      O své knize o Kaškovi píše Jaroslav Švehla toto: „Když jsem se rozhodl vylíčit populární beletristickou formou Kaškův život v rámci obrozeneckého  divadla a jeho doby, vzal jsem za základ díla Kaškovy  Zápisky starého komedianta. Začínají hercovým dětstvím a končí dobou, kdy ředitel  Stöger ho angažoval jako inspektora garderoby. Zápisky tvořící podklad asi pětiny mého díla, jsem upravil, místy zkrátil, místy opravil – například tam, kde líčí prvé návštěvy Stavovského divadla – a na více místech rozšířil. Pro datování jeho vystoupení jsem si sestavil seznam jeho rolí – bylo jich 457 – s názvy her   a daty představení. Prostudoval jsem jeho překlady her, referáty o jeho vystoupení, zmínky o  Kaškovi v obrozeneckém tisku i později, vzpomínky jeho dcery, přátel atd., krátce vše, co by mohlo vytvořit obraz doby. Některá místa jsou mou smyšlenkou, např. Kaškovo setkání s Máchou blíže Zbraslavi, bylo to skutečně oblíbené Máchovo místo, ale snažil jsem se, aby moje doplňky byly pravděpodobné a v Kaškově duchu.

      Mám toho herce vlastence rád a chtěl bych, abyste ho měli rádi i vy. Nechtěl jsem psát vědeckou práci, ale svého druhu životopisný román, který by ukázal dnešku, jaká povaha byl Jan Kaška, jaká byla jeho doba, v níž žil, a jakou těžkou cestou muselo jít české divadlo a české herectvo, než došlo do budovy s oním nápisem nad jevištěm  NÁROD  SOBĚ.“

      Bylo to 20. srpna 1810, když se na Zbraslavi, nedaleko Prahy  narodil Jan Kaška v domku v malé uličce, která dnes nese jméno Jana Kašky.  Jeho jméno dostalo také Zbraslavské divadlo, kde se hrají loutkohry, ale také zde má své domovské právo ochotnické divadlo Zbraslavi, které je na vysoké umělecké úrovni a působí v něm několik výborných zbraslavských ochotníků.